Ми зближуємо Україну з усім світом!                                                                           ua  ingiliz bayragi

Kaligrafi

 

KЛУБ КАЛІГРАФІЇ

 Коли мова йдеться про каліграфію, ми відразу згадуємо красиву арабську вязь. Це мистецтво художнього листа виникло після розвитку і становлення арабського алфавіту в 6-10 століттях. 

Коли мова йдеться про каліграфію, ми відразу згадуємо красиву арабську вязь. Це мистецтво художнього листа виникло після розвитку і становлення арабського алфавіту в 6-10 століттях. 

Тюрки після прийняття ісламу і арабського алфавіту протягом довгого періоду часу не внесли жодного вкладу до розвитку каліграфії. Інтерес до цього мистецтва виник лише з їх приходом в Анатолію, а свого розквіту воно досягло в період османів. З початку 13 -го і до середини 15-го століття розвиток каліграфії в Анатолії знаходився під впливом Якути Мустасимі (1203-1298), одного з кращих калліграфів, що розробив систему стилів каліграфії, а також методику вчення її секретам.Шейх Хамдуллах (1429-1520 г.г.), зробив деякі зміни в правилах Якути Мустасимі, і мистецтво арабської каліграфії придбало тепліший і м'якший вигляд.

Поняття каліграфічного мистецтва і стиль шейха Хамдуллаха, що вважався засновником турецької каліграфії, тривали до 17-го століття. Згодом Хафиз Осман (1642- 1698 г.г.) надав досконаліший вигляд естетичності цього виду мистецтва. Подальші майстри каліграфії в своїх роботах наслідували приклад Хафиз Османа.

Окрім шести видів каліграфічного листа турки ввели свій стиль в таллічне написання іранських майстрів. Новітній вигляд таллічному почерку, що знаходився до цього під впливом іранців, додали у 18-му столітті Мехмед Есад Єсарі (помер в 1798 році) і його син Есарізаде Мустафа Іззет.

Розквіт турецького мистецтва каліграфії продовжувався у 19-му і початку 20 -го століття, але в 1928 році після прийняття латинського алфавіту воно втратило свою широкомасштабність і набуло форми традиційного вигляду мистецтва, що викладається в певних учбових закладах.

Види письма

Окрім шести видів письма, що з'явилися разом з народженням каліграфії і іранського вигляду таллічного письма, існує ще безліч видів каліграфічних шрифтів. Одна частина цих шрифтів не змогла поширитися, інша ж знайшла своє вживання в деяких певних областях.

Наприклад, знайдений турками вид письма «дівані» застосовувався лише в написанні важливих документів - в «Дівані хюмаюн», а вид «сиякат», що вимагає спеціального вчення для уміння писати і читати, використовувався в написанні фінансової документації. Легкий в написанні шрифт «рік-а» часто уживався в повсякденному письмі і теж був зарахований до одного з видів каліграфічного письма в 19-му столітті. Шрифт «рік-а» не слід плутати з шрифтом «ріка», що є одним з шести видів каліграфічного письма.

У каліграфічному мистецтві види письма по-різному іменуються залежно від свого розміру. Письмо, що використовується в настінних табло, священних написах на стінах мечетей, гробниць і релігійних місць, легко читане з далека, називається «джелі», що означає «великий». У написанні «джелі» найчастіше використовувалися шрифти «сюлюс» і «талік». Дрібні каліграфічні тексти називаються «хурде», а дуже дрібні, що їх важко розібрати, тексти носять назву «губарі» (пил).

Інструменти і матеріали для каліграфії

Основним засобом в каліграфії є перо, яке в основному виготовлялося з очерету. Кінець очерету за допомогою спеціального ножа загострювався до потрібних розмірів залежно від товщини шрифту. Для текстів «джелі» готувалося спеціальне дерев'яне перо. А для написання дуже тонких шрифтів також використовувалися металеві наконечники. Чорнила, що використовувалися в каліграфії, теж мали особливий спосіб приготування.

Масляна кіптява перемішувалася з деякими добавками і таким чином виходило досить слизьке чорнило, яким неважко писати на папері і легко стирати при виправленні помилок. Для того, щоб чорнило не розпливалося, і текст плавно лягав на аркуш, в каліграфії використовується спеціальний папір з гладкою поверхнею.

Навчання каліграфії

Людей, що займаються каліграфією, називають «хаттат», що означає «майстер, що уміє красиво писати». Каліграфія впродовж століть передавалася від майстра до учня. Початкові уроки каліграфії називалися «мешк» і носили тренувальний характер.hatsanati2

Після вивчення правопису кожної літери слідували вправи злитого написання букв в складі і слові. У середньому після п'яти років навчання учень складав свого роду іспит у присутності трьох майстрів каліграфії.

Якщо екзаменаторів влаштовувала робота, то вони розписувалися під нею, і цей екзаменаційний аркуш ставав свого роду дипломом або дозволом займатися цим ремеслом, що носило назву «іджазетнаме», за відсутності «іджазетнаме» чоловік не вважався майстром і не мав права ставити підпис під своєю роботою.

Матеріали взято з офіційного сайту міністерства культури і туризму Туреччини.