The International Cultural Center «Syaivo»                                                                            ua  ingiliz bayragi

Makale Yarışması Kazananlarına Gürcistan Gezisi

makale yarismasi geziGeçtiğimiz günlerde Makale Yarışması’ndan dereceye giren öğrencilere üç günlük Gürcistan gezisi yapıldı. Gürcistan’nın başkenti Tiflis’e giden öğrenciler dolu dolu bir gezi programı yaptılar. Öğrenciler, Tiflis’in tarihi mekanlarını, kültürel zenginliklerini yakından görme ve tanıma fırsatı buldular.

Özgürlük Meydanı, Tiflis Opera ve Balet Salonu, Rustaveli Devlet Tiyatrosu, Gürcistan Bilimler Akademisi ve Sovyet İşgali Müzesi gezilen yerlerden başlıcaları oldu. Mtatsminda Parkı’na fünikülerle çıkan öğrenciler, şehri tepeden seyredip ardından dönme dolaba bindiler. Gezi boyunca Gürcü Mutfağı ve Türkiye’ye yakın olması hasebiyle Türk restoranlarından çeşitli lezzetleri tatma fırsatı buldular. Gezide, en ilgi çekici aktivitelerden biri ise iyileştirici özellikleri olduğu söylenen Sülfür Hamamları oldu. Geziden çok memnun kalan öğrenciler Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo»ya çok teşekkür ettiler. Bu gibi etkinliklere her zaman katılmaya hazır olduklarını belirttiler.

Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi «Syaivo» tarafından her yıl üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik «Bilimsel Makale Yarışması» yapılıyor. Her yıl farklı konularda yapılan yarışmanın bu yılki konusu «Birlikte Yaşama Sanatı; Bireyin ve toplumun kültürü» olmuştu. Birbirinden değerli makaleler yazan katılımcılardan biri Lviv’den, dördü Kiev’den olmak üzere beş öğrenci dereceye girmişti.